Narodowy Dzień Sportu w Świdnicy

Już 19 września święto wszystkich miłośników aktywności fizycznej i tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sportem – Narodowy Dzień Sportu. Tego dnia po raz ósmy w całej Polsce, zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach, odbędą się bezpłatne treningi. Do tego w tym roku uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję poćwiczyć również w domu, bo na stronie internetowej i w mediach społecznościowych kampanii znalazły się treningi online i na żywo. Świdnica jest miastem partnerskim Narodowego Dnia Sportu.

Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska kampania, w ramach której odbędą się bezpłatne wydarzenia i treningi na terenie całej Polski. Jej celem jest zachęcenie Polaków do aktywnego życia, pełnego sportowych wyzwań i dobrej kondycji. W ósmej edycji, tak jak co roku, wydarzenia swoim zasięgiem objęły wszystkie zakątki w Polsce. Miastami partnerskimi są m.in. Słupsk na Pomorzu, Siemianowice Śląskie na Śląsku, Sandomierz w województwie świętokrzyskim, Rumia na Pomorzu, Piekary Śląskie na Śląsku, Konin w województwie wielkopolskim czy Przemyśl w województwie podkarpackim. Do tego wszyscy, którzy będą chcieli dołączyć do tego wielkiego święta sportu, mają okazję poćwiczyć w domu. Wielka baza ćwiczeń i treningów online oraz tradycyjnych znajduje się na stronie internetowej www.narodowydziensportu.pl.

Każdy w ramach Narodowego Dnia Sportu znajdzie coś dla siebie. Kolarstwo, lekka atletyka, fitness, piłka nożna, siatkówka, tenis czy kung-fu to tylko niektóre dyscypliny, których będzie można spróbować 19 września. Honorowymi Ambasadorami tegorocznej edycji są m.in. Mariusz Wlazły, Hubert Hurkacz, Krzysztof Wiłkomirski, Joanna Hentka czy Paweł Korzeniowski. W internecie na wszystkich spragnionych sportu czekają ćwiczenia na żywo m.in. trening z wicemistrzynią paraolimpijską w pływaniu Pauliną Woźniak, otwarty trening gimnastyki artystycznej w GWKS AJSEDORA oraz ćwiczenia na basenie, siłowni oraz fitness Fundacji PGE EC.

W Świdnicy 19 i 20 września wszyscy, którzy kochają sport, będą mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach w Parku Centralnym oraz w Świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji Świdnica przez cały weekend. W sobotę w parku centralnym mieszkanki i mieszkańcy miasta spróbują swoich sił w zawodach w biegu na orientację (start: godz.9:30).


Bieg na orientację to doskonała forma aktywności sportowej, która łączy wysiłek fizyczny i myślenie. Uczy koncentracji, trafnego podejmowania decyzji i planowania. Jest sportem dla całych rodzin, który daje możliwość obcowania z naturą i aktywności na świeżym powietrzu. W akcje zawsze włączeni są  świdniccy harcerze. Link do zapisów i komunikat dotyczący zawodów znajdują się pod linkiem: https://www.facebook.com/events/1736915909816441

Najmłodsi mieszkańcy również będą mogli wziąć udział otwartym treningu akrobatyki dla dzieci organizowanym przez UKS Acro Club Świdnica (start: sobota, godz. 13:00).  Link do strony organizatora gdzie można kierować pytania: https://www.facebook.com/AcroClubSwidnica/

Na wszystkich chętnych czeka wycieczka rowerowa połączona z piknikiem rodzinnym – start w niedzielę o godz. 9:00 spod Urzędu Miejskiego, meta na OSiR gdzie odbędzie się piknik. Link do zapisów na wydarzenie:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc3zWw53i2-CUxApjbplRsBqvRKXsz_tSSPa11OlRjDf4QwCg/viewform

W niedzielę również w parku centralnym o godz. 10:00 organizatorzy przygotowali otwarty trening fitness dla kobiet, podczas którego w miłym towarzystwie razem ze swoimi dziećmi będzie można aktywnie spędzić poranek. Zajęcia są odpowiednie dla każdego wieku, a organizatorem jest studio fitness/szkoła tańca LaBonitafit. https://www.facebook.com/labonitafit

Do tego na w ŚOSiR o godz. 9:00 dla miłośników biegania przygotowano otwarty trening biegowy – wycieczkę biegową po mieście i okolicach. Informacje dotyczące trasy i miejsca dokładnego miejsca zbiórki można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/swidnickagrupabiegowa.

W ramach Narodowego Dnia Sportu można również wziąć udział w Wielkiej Rozgrzewce. Jest to okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, poprawienia kondycji fizycznej, odkrycia nowych sportowych pasji, a także wzięcia udziału w ogólnopolskiej rywalizacji województw. Aby dołączyć do Wielkiej Rozgrzewki przed Narodowym Dniem Sportu, wystarczy jedynie zarejestrować się w aplikacji Endomondo lub się do niej zalogować, a następnie kliknąć w link: https://www.endomondo.com/challenges/44465127. Kryterium jest liczba aktywnych minut, które spędzamy, trenując dowolną aktywność sportową – przejechanych na rowerze, rolkach, wrotkach, hulajnodze, przebiegniętych czy przechodzonych.

Uczestniczki i uczestnicy reprezentują swoje województwa – wygrany region zostanie Sportowym Województwem roku 2020. Wielka Rozgrzewka trwa do 19 września do godziny 9:00.

Kampania społeczna jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu.