Pobiegli Tropem Wilczym (FOTO)

Blisko 400 osób wzięło udział w się „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie odbyło się po raz szósty w Świdnicy, a ósmy w Polsce.

Wokół zalewu Witoszówka wytyczono trasę długości 1963 metrów. To symboliczny dystans upamiętniający datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego. Symboliczny był też sam udział – nie mierzono czasu, nie notowano zajętych miejsc. Uczestnicy biegu otrzymali pakiety z broszurami informacyjnymi i koszulką, a na mecie czekał na nich pamiątkowy medal i ciepły poczęstunek.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie, firma UNITRON. Koordynatorem projektu był Tadeusz Grabowski. Patronat nad imprezą objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.


Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?


Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.


« 1 z 3 »