Młodzież zagrała dla Tadeusza Ząbka

Osiem zespołów kadetek i młodziczek z całej Polski wzięło udział w tradycyjnym turnieju im. Tadeusza Ząbka – legendarnego trenera, twórcy potęgi świdnickiej siatkówki. Tegoroczna impreza 17 i 18 września odbyła się w halach w przy ulicy Pionierów 29 i na Zawiszowie w Świdnicy.

ceremonia otwarcia turnieju im. Tadeusza Ząbka

Zmaganiom młodych siatkarek przyglądała się, a później nagradzała Halina Aszkiełowicz-Wojno, była zawodniczka Polonii, brązowa medalistka IO w Meksyku z 1968 roku. Obok Aszkiełowicz na zawodach pojawili się również prezes i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Jacek Kasprzyk i Paweł Wachowiak, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska czy posłanka na Sejm Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Grono znakomitych gości nie było przypadkowe. Środowisko siatkarskie chciało zaakcentować powrót do historycznej nazwy Polonia, a przy okazji podziękować swoim przyjaciołom, nagradzając ich okolicznościowymi statuetkami.
Sam turniej stał na wysokim poziomem. Zasłużenie wygrały kadetki USA Volley Lubsko. Organizacją gry i walecznością biły na głowę przeciwniczki, które często górowały nad nimi warunkami fizycznymi. Tak było między innymi w finale. Siatkarki z ziemi lubuskiej 2:0 ograły AZS AWF Wrocław. W półfinale zwyciężczyniom turnieju nie sprostał  MKS Polonia. Drużyna Magdaleny Sadowskiej przegrała 0:2, ale wzięła rewanż na Olimpii Jawor. Wygrana 2:0 dała świdniczankom trzecie miejsce w turnieju. Drugi zespół Polonii (młodziczki) zbierał cenne doświadczenie i zajął ostatnie ósme miejsce. Świdniczanki zdobyły trzy nagrody indywidualne. Natalia Żołnierek wybrana została objawieniem turnieju, zaś Wiktoria Gałązka i Aurelia Wolak najlepszymi zawodniczkami drużyn.