Kto najskuteczniej szkoli młodzież?

Z początkiem roku Zespół Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu w Warszawie tradycyjnie opublikował ranking Współzawodnictwa Sportu Dzieci i Młodzieży. W zestawieniu za 2019 rok sklasyfikowano 3764 kluby z całej Polski, w tym dziewięć ze Świdnicy. Najwyżej uplasował się Świdnicki Klub Piłki Ręcznej.

W 2019 roku juniorzy ŚKPR-u Świdnica wywalczyli piąte miejsce w Polsce

Punkty w rankingu przyznawane są za udział zespołów lub zawodników w imprezach rangi Mistrzostw Polski. To z jednej strony premiuje mniej popularne dyscypliny indywidualne, w których z perspektywy zawodnika stosunkowo łatwiej znaleźć się w krajowej czołówce, a z drugiej nieco uderza w najpopularniejsze dyscypliny drużynowe – zwłaszcza piłkę nożną, gdzie z uwagi na liczbę klubów i szkolonych zawodników relatywnie trudniej osiągnąć poziom mistrzowski.

Według tych parametrów ze świdnickich klubów zdecydowanie najlepiej wypadł Świdnicki Klub Piłki Ręcznej, który z dorobkiem 82,16 pkt sklasyfikowany został na 485 miejscu. ŚKPR zapunktował piątym miejscem juniorów w Mistrzostwach Polski, udziałem młodzików w 1/8 finału Mistrzostw Polski oraz występami zawodników w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Na 1191 miejscu znalazła się MKS Polonia Świdnica z dorobkiem 32,91 pkt. To łączny wynik sekcji akrobatyki sportowej i siatkówki. W rozbiciu na dyscypliny było to odpowiednio:  19 pkt (akrobatyka sportowa) i 13,91 pkt (siatkówka). Na 1199 miejscu znalazło się Stowarzyszenie Boks Polonia Świdnica (14 pkt).

Miejsca pozostałych sklasyfikowanych świdnickich klubów: 2986. Świdnicki Klub Karate Kyokushin (4 pkt);  3141. Klub Piłki Siatkowej Świdnica (3,21 pkt); 3183. Klub Szachowy Gambit MDK Świdnica (3 pkt); 3353. UKS Acro-Club Świdnica (2 pkt); 3545. UKS Judo Świdnica (1 pkt).

Na pierwszym miejscu w rankingu Współzawodnictwa Sportu Dzieci i Młodzieży znalazł się AZS AWF Katowice (1703,55 pkt), na drugim AZS OŚ Poznań (1554,07), a na trzecim WKS Śląsk Wrocław (1536,77). Sklasyfikowano 3764 kluby.

W klasyfikacji województw zwyciężyło Mazowsze, przed Wielkopolską i Śląskiem. Dolny Śląsk zajął czwarte miejsce.

W klasyfikacji powiatów zwyciężyła Warszawa, przed Poznaniem i Wrocławiem.  Powiat Świdnicki zajął 159 miejsce. Sklasyfikowano 366 powiatów.

Wreszcie w klasyfikacji gmin zwyciężyła Warszawa przed Poznaniem i Wrocławiem. Świdnica uplasowała się na 183 miejscu, Strzegom na 447, Świebodzice na 513, Jaworzyna Śląska na 680. Sklasyfikowano 881 gmin.