Świdnica walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Przed nami szósta edycja ogólnopolskich zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.  Rywalizacja odbędzie się w czerwcu i potrwa cały miesiąc. W zabawie może wziąć udział każdy rowerzysta, który pobierze na swój telefon aplikację „Aktywne Miasta” i wybierze to, dla którego będzie kręcić kilometry.

W aplikacji znajduje się panel „Rowerowa Stolica Polski dla Miast i Gmin” i zakładka „Rywalizacje”. Zachęcam wszystkich, zarówno tych, którzy brali udział w treningu, jak i tych, którzy dopiero chcą dołączyć do zabawy, aby przystąpili do rywalizacji miast i wybrali Świdnicę – mówi Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Świnicy.

W aplikacji zarejestrowało się ponad 500 osób, skupionych w 43 grupach. Wykręcili oni w trakcie treningu ponad 161 tysięcy kilometrów, co pozwoliło Świdnicy zająć 7 miejsce wśród 46 miast.

Po raz drugi rywalizować będą świdnickie firmy, promując aktywność pracowników poprzez dojazdy do pracy na rowerze. Nagrodą będzie tytuł „AKTYWNA FIRMA”. Tradycyjnie prowadzona będzie również rywalizacja szkół podstawowych. W tym roku wyróżnionych zostanie także więcej osób aktywnie zdobywających kilometry dla Świdnicy. Oprócz nagród w kategorii OPEN przewidziano nagrody w kategoriach wiekowych.

Klasyfikacja lokalna RSP na największą ilość przejechanych kilometrów dla miasta Świdnica prowadzona będzie osobno dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w kategoriach:

  • OPEN
  • kategoria wiekowa 0 – 17 lat
  • kategoria wiekowa 18 – 24 lat
  • kategoria wiekowa 25 – 34 lat
  • kategoria wiekowa 35 – 44 lat
  • kategoria wiekowa 45 – 54 lat
  • kategoria wiekowa 55 – 64 lat
  • kategoria wiekowa 65+ lat

W kategorii OPEN nagrodami będą dedykowane koszulki rowerowe „Świdnica na rowery” oraz dla najlepszej kobiety i mężczyzny zegarki Garmin. Dodatkowo wśród wszystkich spoza miejsc na podium, którzy przekroczą 1 tysiąc kilometrów rozlosujemy upominki. Podsumowanie rywalizacji odbędzie się po ostatecznej weryfikacji organizatora zabawy, we wrześniu, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Dla pierwszych stu osób, które przejadą pierwsze 100 i 300 kilometrów dla Świdnicy i udokumentują to w Aplikacji Aktywne Miasta przewidziane jest 100 bidonów oraz 100 par dedykowanych skarpetek rowerowych, które będą do odebrania w Informacji Turystycznej w Rynku od 1 czerwca w godzinach urzędowania.

Udział w zabawie jest bezpłatny. A miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

W poprzednim roku, do zabawy dla Świdnicy przystąpiło 1400 uczestników skupionych w 54 grupach typu szkoły, kluby sportowe, instytucje, firmy itp. Łącznie dla Świdnicy pokonano 323 448 kilometrów (rok wcześniej – 146 943 km). Był to wynik lepszy od poprzedniego o 120%! Dało to Świdnicy bardzo dobre 5. miejsce na 62 miasta prezydenckie biorące udział w rywalizacji.

Przypominamy, że do środy, 29 maja, trwają zapisy chętnych do udziału w rajdzie rowerowym „Świdnica na rowery”, który zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca. Będzie to doskonała okazja do kręcenia kilometrów dla miasta. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz dostępny w linku: https://forms.gle/BBViWUhiS2G67B2G7

Przy okazji czerwcowej, rowerowej zabawy Lokalna Organizacja Turystyczna oraz miasto Świdnica zapraszają mieszkańców na cztery bezpłatne wycieczki rowerowe z przewodnikiem oraz poczęstunkiem na koniec każdego wyjazdu. Szczegóły na stronie: http://www.ks-j.com.pl/

 

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

_____________________________________________________________________

Informacje o aplikacji, ustawieniach itd. znajdziecie w linku: www.aktywne.miasta.pl

Aplikacja zapewnia synchronizację z Garmin Connect. (instrukcja poniżej w galerii)

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJdla systemu IOS TUTAJ. 

Kontakt z koordynatorem: r.werner(at)um.swidnica.pl, tel. 74 85 62 938.

Strona projektu: www.aktywne.miasta.pl

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

 

 

Skip to content