Pobiegli Tropem Wilczym

Już po raz szósty świdniczanie pobiegli „Tropem Wilczym” w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanym w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nad zalewem Witoszówka punktualnie o 12:00 pojawiło się około 400 biegaczy! 

biegacze w trakcier biegu

Tradycyjnie celem biegu nie była rywalizacja o jak najlepsze miejsce na mecie, a przekazanie treści związanych z historią żołnierzy wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 1963 metrów, co związane jest z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. „Lalek” był ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce.

Dodatkowo jak co roku na uczestników czekały pamiątkowe białe i czarne koszulki z podobiznami żołnierzy wyklętych. Ponad to każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy medal. Po biegu startujący mogli posilić się ciepłym posiłkiem i posłuchać patriotycznych utworów śpiewanych przez dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Imprezę wsparł Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminny Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica.

foto: Radosław Werner

Skip to content