Orientuj się w Świdnicy (FOTO)

Zawody w Parku Młodzieżowym oraz otwarcie ścieżki z infrastrukturą do samodzielnych biegów na orientację znajdzsiewlesie.pl. zwieńczyły kilkumiesięczny projekt „Orientuj się w Świdnicy”.

Impreza odbyła się 26 października. Wystartowało 165 dzieci – uczniów oraz jeden dorosły mieszkaniec Świdnicy. Zawodnicy startowali w siedmiu kategoriach: po dwie dla poszczególnych klas szkolnych z rozróżnieniem na płeć oraz jednej kategorii otwartej dla mieszkańców Świdnicy tzw. OPEN.

Punktualnie w samo południe rozpoczęły się ceremonie oficjalnego otwarcia ścieżki BnO oraz zakończenia zawodów. Najpierw dokonano odsłonięcia tablicy informacyjnej projektu stałych punktów kontrolnych BnO znajdzsiewlesie.pl. Odsłonięcia dokonał zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy Szymon Chojnowski. Następnie prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej Wojciech Dwojak przekazał sprzęt treningowy do BnO pod opiekę harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy.

Długo wyczekiwanym przez uczniów zwieńczeniem ceremonii była dekoracja zwycięzców wszystkich 7 kategorii zawodników. Zdecydowanym faworytem okazała się Szkoła Podstawowa nr 8 – łącznie zdobyła ona aż 6 medali w czym 3 złote oraz Szkoła Podstawowa nr 1, która co prawda nie otrzymała żadnego złotego medalu, ale wywalczyła łącznie 7 miejsc na podium. Na podium stanęli również uczniowie Szkół Podstawowych nr  315, 6 oraz 105. W kategorii OPEN, przeznaczonej dla mieszkańców Świdnicy, znalazł się tylko jeden śmiałek – Roman Trocha, który ze znakomitym wynikiem ukończył całą trasę. Wręczenia nagród dokonali  Szymon Chojnowski oraz wiceprezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 Adam Roczek.

Przypomnijmy, że Bieg na orientację (BnO) jest jedną z dyscyplin nieolimpijskich rozgrywanych podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu, ale również w Świdnicy. Świdnica jest miastem partnerskim wydarzenia The World Games 2017, gdzie rozegrane zostaną zawody w dwóch innych dyscyplinach niż BnO.

Podczas projektu „Orientuj się w Świdnicy” zajęcia BnO przeprowadzone zostały w sumie w 57 klasach 5 szkół podstawowych w Świdnicy (klasy od 4 do 6). Zajęcia odbyły się w szkołach podstawowych nr 1, 4, 6, 8, 105 oraz 315. Ponadto w wyniku realizacji ścieżki BnO od dziś ze strony internetowej: znajdzsiewlesie.pl można pobrać przygotowaną mapę z wybraną trasą i ruszyć do Parku Młodzieżowego by odnaleźć wszystkie punkty.

Organizatorami projektu „Orientuj się w Świdnicy” jest Urząd Miejski w Świdnicy oraz Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej. Partnerami projektu są natomiast Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy oraz Drukarnia Aqrat.

Wyniki zawodów

 

Skip to content