Polsko – Czeska Olimpiada Sportowa!

W Świdnicy i czeskim Trutnovie już niedługo dzieci będą mogły poczuć ducha sportowej rywalizacji. W ramach wspólnego projektu, w najbliższych dwóch latach, miasta zorganizują  międzynarodowe wydarzenie pn. „Olimpiada sportowa nie zna granic”.

rywalizacja dzieci w biegu

Przygotowany przez partnerów projekt otrzymał dofinansowanie z Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska  w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensi w wysokości 95 procent jego wartości, czyli ponad 80 tysięcy złotych.

Dwie, trzydniowe sportowe olimpiady odbędą się w czerwcu tego roku w Trutnovie i w czerwcu przyszłego roku w Świdnicy. Młodzież będzie rywalizować w wielu dyscyplinach sportowych takich jak m.in.: lekkoatletyka, gimnastyka, piłka nożna, koszykowa, dwa ognie, siatkówka, jazda na rolkach, tenis stołowy, szachy, zawody kajakowe oraz biegi. Będą one podzielone według kategorii wiekowych, a wezmą w nich udział dziewczęta i chłopcy w wieku od 10 do 16 lat.

– Wspólne zajęcia będą motywacją do aktywnego spędzania wolnego czasu, promowania i wymiany doświadczeń sportowych i międzykulturowych oraz do burzenia barier językowych. Dzieci coraz częściej spędzają swój wolny czas przy komputerach, smartfonach czy też przed telewizorem, zamiast spędzać go aktywnie z rówieśnikami. Wielu z nich ma problem z integracją w zespole, nie uprawiają też żadnego sportu, nawet w formie rekreacyjnej. Chcemy przełamać te stereotypy i dać młodym szansę na ciekawą alternatywę, a także możliwość zawiązania nowych przyjaźni – mówi zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.  

Oprócz dzieci grupą docelową tego projektu będą również nauczyciele i organizatorzy obu olimpiad. Pracując podczas ich przygotowywania i realizacji będą mogli wymieniać się doświadczeniami zawodowymi, tworzyć nowe kontakty i pozytywne relacje transgraniczne. Ponadto nawiązać będą mogli dialog, dotyczący trudności w wychowywaniu i dyscyplinowaniu młodzieży, które zachodzą po obu stronach granicy oraz możliwości ich rozwiązywania.

Skip to content