3 marca Tropem Wilczym!

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji po raz siódmy w Polsce, a piąty w Świdnicy odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Bieg zaplanowano na niedzielę, 3 marca. Impreza odbędzie się na trasach wokół zalewu Witoszówka.

uczestnicy biegu pamieci

Zgłoszenia i zapisy do biegu przyjmowane będą w dniu imprezy od godziny 10.00 w Biurze Zawodów w bosmanacie. Pierwszych 400 osób otrzyma pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medal. Start zaplanowano na godzinę 12.00. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Na mecie dla uczestników przewidziano poczęstunek: harcerską grochówkę i gorącą herbatę. Będzie też możliwość zagrzania się przy ognisku. Program artystyczny przygotuje młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury. Dodatkowo wśród uczestników rozlosowane zostaną upominki o tematyce patriotycznej.

W dniu biegu o godzinie 10.00 w katedrze odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez JE biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Po niej podstawiony zostanie autobus, który przewiezie uczestników nad zalew. Kurs powrotny ok. godziny 13.00.

Impreza ma charakter rekreacyjny i patriotyczny, głównym celem jest przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. W 2011 roku ustanowiono świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorem wydarzenia jest: Fundacja Wolność i Demokracja oraz Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Partnerami: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski w Świdnicy, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Komenda Hufca ZHP Świdnica Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Nadleśnictwo Świdnica, Związki Kombatanckie i Żołnierskie, firma UNITRON. Koordynatorem projektu jest Tadeusz Grabowski (tel: 601 996 788). Patronat nad imprezą objął JE Biskup Świdnicki Ignacy Dec.


Kim byli żołnierze wyklęci, dlaczego pobiegniemy akurat 1963 metry?

Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Program „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” Świdnica 2019 – 3.03.2019

10.00-11.30 – zapisy do biegu (bosmanat, ul. Polna Droga), dla pierwszych 400 osób pakiet startowy: koszulka, medal
12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, oficjalny start biegu

– Program artystyczny Młodzieżowy Dom Kultury Świdnica

– Ciepły poczęstunek

– Losowanie upominków wśród uczestników biegu
ok. 13.00 – zakończenie imprezy

Wydarzenia towarzyszące
10.00 – msza święta (Katedra świdnicka, pl. Jana Pawła II)
ok. 11.00 – autobus spod katedry nad zalew, kurs powrotny ok. 13.00

plakat biegu tropem wilczym
Skip to content