Lacrosse w Świdnicy (foto, video)

Wyremontowany obiekt lodowiska i specjalistyczna nawierzchnia do gier są coraz większym magnesem dla klubów, związków i stowarzyszeń sportowych z całego kraju. Zaledwie kilka dni po rozegraniu Mistrzostw Polski w hokeju na rolkach, lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji będzie gościło reprezentację Polski seniorów w box lacrosse. Kadra wybrała Świdnicę na miejsce przygotowań przed mistrzostwami Europy w Finlandii!

zawodnicy lacrosse

W Polsce lacrosse uprawia się w dziesięciu ośrodkach. Sześć, w tym Wrocław uznawanych jest za silne. Naszym problemem jest brak lodowisk, miejsc, gdzie możemy grać i trenować. Dotąd na zgrupowania często jeździliśmy do Czech. Wyremontowane lodowisko w Świdnicy jest dla nas szansą na organizację zgrupowań, a nawet meczów ligowych w Świdnicy – mówi Kajetan Statkiewicz, kierownik reprezentacji Polski w box lacrosse.

gra w lacrosse

– Chcemy, aby po remoncie lodowisko „żyło” przez cały rok. Obiekt ma duży potencjał, dlatego szukamy nowych form jego wykorzystania – nie tylko zresztą sportowych. Mamy specjalistyczną nawierzchnię pod jazdę na wrotkach czy rolkach, myślimy więc o uruchomieniu rolkowiska. Mechaniczna wentylacja, nowe nagłośnienie, oświetlenie i poprawiona akustyka oraz pojemne trybuny z możliwością dostawek na arenie sprawia, że lodowisko może pełnić również funkcję hali widowiskowej – gościć kabarety, zespoły muzyczne itp. – uważa Jerzy Żądło, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

gra w larosse

Lacrosse uznawane jest za pierwowzór hokeja na lodzie. To zespołowa gra sportowa pochodzenia indiańskiego, której zasady ostatecznie ustalono w XIX wieku w Kanadzie. Tam też, a także w Stanach Zjednoczonych, a w Europie na przykład w Czechach gra jest najbardziej popularna. Lacrosse polega na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika. Mecz trwa cztery kwarty po piętnaście minut każda. Średnio 10-20 bramek. Istnieją dwie odmiany lacrosse – na otwartych, trawiastych boiskach i w hali. Do Świdnicy przyjadą zawodnicy specjalizujący się w grze w hali. – Mistrzostwa Europy odbędą się od 8 do 15 lipca w Turku, w Finlandii. Na ostatnich ME Polska zajęła czternaste miejsce w stawce 29 drużyn, można więc powiedzieć, że znajdujemy się w środku stawki – mówi Statkiewicz.

Skip to content