Świdnica rywalizuje o Puchar Rowerowej Stolicy Polski! (video)

„Aktywne Miasta” to portal internetowy oraz aplikacja sportowa będąca wielofunkcyjnym narzędziem przydatnym każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja oferuje 18 dyscyplin sportowych, mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie.

Twórcy „Aktywnych Miast” zachęcają do udziału w ogólnopolskiej rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. Projekt realizowany będzie od 1 do 30 czerwca tego roku. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city  w miastach.

Plakat wydarzenia

Przed rokiem do zabawy zorganizowanej przez bydgoski urząd miejski zgłosiły się 44 miasta. W tym roku jest ich już 52. W trwającym od 21 marca treningu, Świdnica zajmuje obecnie 18 miejsce, a do zabawy przyłączyło się już 500 cyklistów!

Zasady rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowej.

Udział w zabawie jest dla uczestników bezpłatny. A miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. Od tego roku dodatkowo wprowadzona została klasyfikacja miast w pięciu grupach wyodrębnionych na podstawie liczby ludności. Miasta, które zwyciężą w poszczególnych kategoriach otrzymają wyróżnienia – Mini Puchary. Nagrody w postaci rowerowych stacji naprawczych przekazane zostaną miastom, które zajmą miejsca na podium.

– Dla sześciu najlepszych kobiet i mężczyzn przygotowaliśmy nagrody w postaci strojów rowerowych „Świdnica na rowery”. To nie jedyne bonusy dla kręcących kilometry dla naszego miasta. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa i nasza aktywność na świeżym powietrzu – mówi Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Świnicy.

Aplikacja zapewnia synchronizację z Garmin Connect. (instrukcja poniżej w galerii)

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS TUTAJ. 

Kontakt z koordynatorem: r.werner(at)um.swidnica.pl, tel. 74 85 62 938.

Strona projektu: www.aktywne.miasta.pl

Magdalena Dzwonkowska

Rzecznik Prasowy

Urzędu Miejskiego w Świdnicy

 

 

 

 

 

 

Skip to content