Bieg Pamięci Janusza Kusocińskiego

Dopisała pogoda i humory uczestników. Za nami Bieg Pamięci Janusza Kusocińskiego. 21 czerwca, dokładnie w 80 rocznicę tragicznej śmierci rozstrzelanego przez Niemców w Palmirach „Kusego” biegaczki i biegacze ze Świdnicy stanęli w szranki nietypowego biegu na dystansie 10 tysięcy metrów. Nietypowego, bo rozgrywanego w systemie australijskim z eliminacją ostatnich zawodników na kolejnych okrążeniach stadionu.

Do zawodów zostały zaproszone pięcioosobowe zespoły kobiet i mężczyzn z lokalnych grup i stowarzyszeń biegowych: Świdnicka Grupa Biegowa, Biegowa Świdnica, Żelazna Świdnica i GLKS Świdnica.  Kobiety i mężczyźni startowali w dwóch osobnych biegach. Regulamin biegu sprawił, że rywalizacja była niezwykle widowiskowa i zacięta. Wśród pań najlepsza okazała się Sonia Rozumkiewicz (ŚGB) przed Katarzyną Kalitą (Żelazna) i Pauliną Wojtanowicz (Żelazna). Drużynowo najlepsza okazała się ŚGB. Wśród panów zwyciężył Jakub Pasiewicz (Żelazna) przed Pawłem Kondziorem (BŚ) i Dariuszem Szczepanikiem (ŚGB). Zespołowo wygrała Żelazna.

Dystans biegu – 10 tysięcy metrów nie był przypadkowy. To właśnie na nim w 1932 roku w Los Angeles Janusz Kusociński zdobył złoty medal olimpijski. Popularny „Kusy” był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich lekkoatletów. Oprócz olimpijskiego złota miał na swoim koncie między innymi srebrny medal Mistrzostw Europy na 5000 metrów i dwa rekordy świata – na 3000 metrów i 4 mile. Był wielokrotnym mistrzem Polski na średnich i długich dystansach. Zginął tragicznie w trakcie II wojny światowej, rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 roku. Stadion Miejski w Świdnicy nosi imię Janusza Kusocińskiego od 1956 roku.

Przed biegami odbyła się na stadionie krótka ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego oraz wspomnienie lekkoatletycznego mistrza. W wydarzeniu obok sportowców wziął udział zastępca prezydenta Świdnicy, Jerzy Żądło, wicestarosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, p.o dyrektora Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Jan Czałkiewicz, kierownik Biura Sportu Urzędu Miejskiego Radosław Werner.

Organizatorem wydarzenia był ŚOSiR. O przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy śmierci Kusocińskiego przypomniał kilka tygodni wcześniej radny miejski Wiesław Żurek.

 

Skip to content