Świdnica na Festiwalu Rowerowym

Już w ten weekend, czyli od 20 do 22 kwietnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się wielkie rowerowe święto, czyli II Dolnośląski Festiwal Rowerowy, w którym uczestniczyć będzie także Świdnica. 

stoisko wystawiennicze Świdnicy festiwal rowerowy

– Nasze miasto jest organizatorem wielu imprez związanych z kolarstwem i aktywnym wypoczynkiem rowerowym. To między innymi bardzo lubiany przez świdniczan piknik i rajd rowerowy pod hasłem „Świdnica na rowery”. To także akcja „Aktywni 24” – czyli wspólne bicie rekordu Polski w jeździe 24-godzinnej na rowerze stacjonarnym. W Świdnicy kształcą się również najlepsi kolarze w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie – mówi zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.

W ubiegłym roku w mieście przybyło wiele nowych ścieżek rowerowych, a w tym budowane są kolejne. W sumie mamy ich już łącznie ponad 22 kilometry. Za działania na rzecz propagowania turystyki i rekreacji rowerowej Świdnica została wyróżniona w 2017 roku tytułem „Gmina Przyjazna Rowerzystom”.

– Mamy się czym pochwalić i przy okazji możemy zachęcić turystów, aby przyjechali do nas. Będziemy promować Świdnicę, a dla odwiedzających Dolnośląski Festiwal Rowerowy przygotowaliśmy ciekawą atrakcję. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w jeździe na czas na rowerze stacjonarnym. Do przejechania będzie 1 km, a dla najlepszych przewidziano oczywiście nagrody – dodaje kierownik Referatu Sportu, Radosław Werner.

Festiwal rozpocznie Rowerowe Forum Metropolitalne, które odbędzie się w piątek, 20 kwietnia we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. W trakcie spotkania przedstawicieli samorządów z Polski, Niemiec i Czech zostaną poruszone m.in. kwestie wyzwań i możliwości, jakie daje rosnąca popularność ruchu rowerowego.

Sobota i niedziela to mnóstwo rowerowych atrakcji zarówno we wnętrzach hali, jak i na terenach zewnętrznych. Jak zapewniają organizatorzy, do dyspozycji zwiedzających oddają m.in. ekspertów, którzy pomogą dopasować niezbędny sprzęt, podpowiedzą m.in. czym się kierować przy jego wyborze, jak poruszać się bezpiecznie po drogach oraz jak zaplanować dłuższe rowerowe wyprawy. Po zaopatrzeniu się w niezbędną wiedzę teoretyczną będzie można również zapoznać się z ofertą turystyczną dolnośląskich gmin oraz sprawdzić w praktyce jaką przyjemność sprawia aktywność fizyczna.

Zaplanowano także bogaty program wydarzeń towarzyszących, czyli między innymi: wyścigi dla amatorów na rowerach transportowych (cargo bike’ach); zawody w hamowaniu na ostrym kole, czy tak zwane skidy; start Race Through Poland, czyli długodystansowego wyścigu rowerowego po Polsce; otwarty Turniej w bike polo, a także strefę dla dzieci oraz strefy: podróży, fizjoterapii i kosmetologii.

Wstęp na Dolnośląski Festiwal Rowerowy jest bezpłatny, a szczegółach można przeczytać na stronie www.festiwalrowerowy.eu.

Skip to content