Aktywna Świdnica na festiwalu (foto, video)

Tłumy Dolnoślązaków odwiedziły w miniony weekend mocno wyróżniające się na tle innych aktywne stoisko Świdnicy, jakie miasto przygotowało na odbywający się po raz drugi we Wrocławiu Dolnośląski Festiwal Rowerowy.

wystawa

Wydarzenie ma na celu promowanie naszego regionu jako obszaru przyjaznego rowerzystom – zarówno – zawodowcom, czyli kolarzom jak i amatorom, którzy coraz częściej korzystają z tej formy rekreacji i przybywającej ilości ścieżek rowerowych. Świdnicy, która w ubiegłym roku otrzymała za swoje działania na rzecz rozwoju turystyki i rekreacji rowerowej wyróżnienie Gmina Przyjazna Rowerzystom – nie mogło zabraknąć w takim miejscu. Pracowników Urzędu Miejskiego w Świdnicy, którzy przygotowali i obsługiwali stoisko wspierali przedstawiciele Szkoły Mistrzostwa Sportowego w kolarstwie ze Świdnicy, której absolwentami są mistrzowie w kolarstwie tacy jak  Rafał Majka, Maciej Bodnar czy Szymon Sajnok.

wystawa festiwal rowerowy

Jako miasto postawiliśmy przede wszystkim na autopromocję i interakcję z uczestnikiem. Przygotowaliśmy  aktywne stoisko, na którym można było nie tylko obejrzeć filmy promujące Świdnicę czy pobrać ulotki, ale przede wszystkim przestestować swoją rowerową formę. I to właśnie ono było jednym z najbardziej obleganych podczas festiwalu. Stacjonarny rower, na którym odwiedzający festiwal mogli bić rekordy w jedźcie na czas pokonując dystans jednego kilometra cieszyło się ich dużym zainteresowaniem. O doskonałą atmosferę odwiedzających i aktywną promocję Świdnicy i jej rekreacyjno-turystycznych imprez dbali nasi urzędnicy – z Referatu Sportu, Wydziału Promocji i Referatu Turystyki – relacjonuje Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta miasta, który wziął udział w uroczystym otwarciu festiwalu.

Swoich sił w jak najszybszej jeździe na rowerze stacjonarnym na czas spróbowało 120 osób. Każdy, kto przejechał jeden kilometr otrzymywał upominek – bidon i breloczek rowerowy. Najlepsze wyniki zaś wykręcili – w grupie żeńskiej:  Lucyna Krzyżanowska  (1:27:60), Katarzyna Orlakowicz  (1:28:23), Anna Partyka (1:31:81). Spośród mężczyzn najszybciej na jednym kilometrze byli: Mateusz Walaszyk (0:59:49), Michał Muszyński  (1:01:17) i Paweł Kwiatkowski  (1:03:04). Rekordziści otrzymają specjalne nagrody – upominki.

festiwal rowerowy jazda na rowerze stacjonarnym

Podczas dwóch dni festiwalu na stoisku Świdnicy promowano nowe ścieżki rowerowe i trasy po mieście i  jego okolicach, a także zaplanowaną na weekend 12-13 maja br. na inaugurację sezonu turystyczno-rekreacyjnego, podczas której odbędą się dwie duże akcje – „Aktywni 24” i „Świdnica na rowery”. W ramach pierwszej z nich dojdzie do kolejnego bicia rekordu w 24-godzinnej jeździe na rowerze stacjonarnym na czas, nowością będzie ustanowienie rekordów w bieganiu przez 24 godziny na bieżni i „pływaniu” na ergometrze wioślarskim. Druga z nich to rekreacyjny rajd  rowerowy dla około 1000 uczestników wraz z piknikiem rowerowym, w ramach którego zaplanowano mnóstwo atrakcji.

Sylwia Osojca – Kozłowska

Foto i video: Radosław Werner

 

 

Skip to content