4. RST Półmaraton Świdnicki za nami (foto, video)

Tak jak rok, dwa i trzy lata lata temu, także i w tym roku reprezentanci Kenii zdominowali RST Półmaraton Świdnicki. Goście z Afryki zajęli pięć pierwszych miejsc wśród panów i trzy wśród pań. Czwarta edycja największej świdnickiej imprezy biegowej przebiegła też pod znakiem rekordu frekwencji (1523 uczestników) i wyjątkowo gorszej pogody.

W sobotę, 3 listopada aura była niełaskawa. Gdyby impreza odbyła się w piątek lub niedzielę biegacze mieliby zdecydowanie lepsze warunki. Ale w sobotę akurat mocno się ochłodziło i siąpił deszcz. Trudno było o rekordy życiowe, na co z pewnością wielu liczyło. Nie padł też rekord trasy, bo faworyzowani Kenijczycy tym razem nie musieli pobiec aż tak szybko. Zwyciężył Evans Tanui (1:06,43). Drugi był Abel Kibet Rop (1:06,50), a trzeci Joseph Mumo (1:06,58). Najlepszy z Polaków był Patryk Chrzanowski. Czas 1:14,57 dał mu ósmą lokatę. Czternaste miejsce w klasyfikacji open zajął najlepszy z lokalnych biegaczy – Krzysztof Dominikowski z GLKS Żelazna Świdnica.

Wśród pań też wygrała Kenijka – Mbatha Ruth (1:18,06), przed Ukrainką Katsiaryną Ptaszuk (1;19,04) i Hellen Kimutai(1:20,17). Siódma była najlepsza z Polek – Danuta Piskorowska (01:27,28). Najlepsza świdniczanka – Paulina Wojtanowska GLKS Świdnica) była dziewiąta.

W „Dzikiej Piątce” – biegu na dystansie niespełna 5 km triumfowali: oraz Łukasz Klatka Ola Peisert. Ten bieg ukończyło 305 osób.

Na wszystkich czekała na mecie prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, która wraz z wieloma innymi oficjelami wręczała pamiątkowe medale.

Biegom dla dorosłych towarzyszyły zawody dla dzieci. Tę cześć imprezy pod hasłem „Zanim dorosnę do maratonu” przygotowało Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy. Mimo niesprzyjającej aury wystartowało około 300 dzieci.