Zawalczmy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski

Aktualizacja 24.05.2023 r. 

Świdnica walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.
Przed nami piąta edycja ogólnopolskich zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja odbędzie się w czerwcu i potrwa cały miesiąc. W zabawie może wziąć udział każdy rowerzysta, który pobierze na swój telefon aplikację „Aktywne Miasta” i wybierze to, dla którego będzie kręcić kilometry.

– Od początku treningu, który trwał od 21 marca do 21 maja, zaobserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie rowerzystów, którzy kręcili kilometry dla Świdnicy. Świadczy to o coraz większej popularności tego projektu, promującego aktywność mieszkańców – mówi Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Świnicy.

W aplikacji zarejestrowało się 576 osób, skupionych w 42 grupach. Wykręcili oni w trakcie treningu ponad 114 tysięcy kilometrów, co pozwoliło Świdnicy zając 9 miejsce wśród 61 miast.

W tym roku, rusza równolegle rywalizacja wśród świdnickich firm promujących aktywność pracowników, poprzez dojazdy do pracy na rowerze. Najlepsza z firm otrzyma tytuł „AKTYWNA FIRMA”. Tradycyjnie, po raz trzeci prowadzona będzie również rywalizacja szkół podstawowych. W tym roku wyróżnionych zostanie także więcej osób aktywnie zdobywających kilometry dla Świdnicy. Oprócz nagród w kategorii OPEN przewidziano nagrody w kategoriach wiekowych.

– Osoby, które brały udział w treningu zostaną automatycznie przepisane do głównej rywalizacji. Nowi uczestnicy mogą się cały czas dopisywać się do tej zabawy. Zachęcam wszystkich, aby już dzisiaj rozpoczęli treningi i w czerwcu wykręcili dla Świdnicy jeszcze więcej kilometrów – dodaje Radosław Werner.

Klasyfikacja lokalna RSP na największą ilość przejechanych kilometrów dla miasta Świdnica prowadzona będzie osobno dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w kategoriach:

  • OPEN
  • kategoria wiekowa 0 – 15 lat
  • kategoria wiekowa 15 – 17 lat
  • kategoria wiekowa 18 – 24 lat
  • kategoria wiekowa 25 – 34 lat
  • kategoria wiekowa 35 – 44 lat
  • kategoria wiekowa 45 – 54 lat
  • kategoria wiekowa 55 – 64 lat
  • kategoria wiekowa 65+ lat

W kategorii OPEN nagrodami będą dedykowane koszulki rowerowe „Świdnica na rowery” oraz dla najlepszej kobiety i mężczyzny zegarki Garmin. Nagrody nie dublują się. Podsumowanie rywalizacji odbędzie się po ostatecznej weryfikacji organizatora zabawy, we wrześniu, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Udział w zabawie jest bezpłatny. A miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.

__________________________________________________________

Pierwszego dnia wiosny startuje oficjalny trening do Rowerowej Stolicy Polski 2023. Świdnica po raz trzeci weźmie udział w tym projekcie, którego podstawowym celem jest aktywizacja osób w każdym wieku, poprzez jazdę na rowerze. W tym roku w rozgrzewce weźmie udział 48 miast. Od 21 marca do 21 maja mieszkańcy będą kręcić kilometry dla swoich miast i sprawdzać swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją!
Organizatorem ogólnopolskiej zabawy jest miasto Bydgoszcz. Oficjalny trening miast to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W rywalizacji głównej natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast.

Do treningu można już dołączyć:
• Znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie portalu.
• Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023 dla miast.
• Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz miasto, dla którego będziesz kręcić kilometry.
• W kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem
z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!
Biorąc udział w rywalizacji każdy zyskuje dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect. Zapisując się na trening na pewno nikt nie przegapi czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

– W tym roku organizatorzy chcą szczególnie wyróżniać osoby, które systematycznie korzystają z roweru np. podczas krótkich dojazdów do pracy, szkoły itp., i niekoniecznie kręcą setki kilometrów dziennie. Wszystkie dotychczasowe grupy zostaną automatycznie przepisane z poprzedniej rywalizacji. Możecie oczywiście zgłaszać także nowe. Szykujcie swoje „rumaki” i trenujcie! – zachęca Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznym treningu ostatecznie wzięły udział 53 miasta, prawie 15 tysięcy rowerzystów, którzy pokonali 2,3 miliona kilometrów. Łącznie wykonanych zostało ponad 175 tysięcy treningów.

Podstawowe informacje o aplikacji, ustawieniach itd. znajdziecie w linku: https://aktywne.miasta.pl/news/696/abcczylinajwaniejszezasadyudziauwtreningudorowerowejstolicypolski2023

Aplikacja zapewnia synchronizację z Garmin Connect. (instrukcja poniżej w galerii)

Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJdla systemu IOS TUTAJ. 

Kontakt z koordynatorem: r.werner(at)um.swidnica.pl, tel. 74 85 62 938.

Strona projektu: www.aktywne.miasta.pl

Magdalena Dzwonkowska
Rzecznik Prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Skip to content